Dünya Taş Forumu ilk kez 2018 yılında 7 ülkenin katılımıyla Marble İzmir Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleşti.
 
“Doğal Taş Sektörüne Yönelik Tehditler ve Alınması Gereken Önlemler” konusunun işlendiği 2019 yılındaki 2. Dünya Taş Forumu’na 10 ülke katıldı. Forum, devlet düzeyinde birliklerin geniş katılımıyla birlikte doğal taş kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla yapılan çalışmaların aktarıldığı kıtalararası bir çağrı oldu. Ülke temsilcilerinin, doğal taş endüstrisinin yayılmasında Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını vurguladığı forum, sektörün geleceği için önemli kararların alındığı uluslararası bir platforma dönüştü
 
2019 yılındaki başarısı ve dünya devlerinin yoğun ilgi göstermesi ardından forumun 26. Marble İzmir Fuarı’nda “Dünya Taş Zirvesi ”ne dönüşmesine karar verildi.
 
 
WSS Büyüyor

World Stone Summit (WSS), Marble İzmir bünyesinde gelişen ve doğal taşa global marka değeri katmayı hedefleyen bir oluşum halini alacak. Dünya taş birlikleri ile kıtalar arası bir partnerlik yürütecek olan WSS, oluşan değerin hem ticari, hem de bilimsel temele dayandırarak disiplinler arası bir çalışma yürütecek. Süreli yayınları ve yılın 365 gün erişim imkanı ile WSS, doğal taşın kullanım faaliyetlerine pratik çözümler sunacak. WSS, doğal taş üreticililerinden son kullanıcılara kadar sektörün tüm bileşenlerine çözümler sunacak.
 
 
Katılımcı Ülke Temsilcileri
✓ ALMANYA
✓ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
✓ BAHREYN
✓ BELÇİKA
✓ İRAN
✓ İSPANYA
✓ İTALYA
✓ POLONYA
✓ RUSYA
✓ TUNUS
✓ TÜRKİYE
✓ YUNANİSTAN
 
(harf sırasına göre)